Sztuka Przetrwania
(Survival)

Sygnał SOS

Znakiem wzywania pomocy stosowanym w skali międzynarodowej jest sygnał dźwiękowy lub świetlny nadawany 6 razy na minutę. Po tej serii następuje minuta przerwy. Gdy sygnał zostanie odebrany potwierdzamy go 3 razy na minutę metodę dźwiękowe lub świetlną.

Sygnałem wzywania pomocy dla pilota śmigłowca jest uniesienie rąk do góry zachowując sylwetkę litery Y (YES / TAK). Nigdy nie należy bez uzasadnionej przyczyny używać tego sygnału, ponieważ przelatujący śmigłowiec może lecieć do wypadku! W razie gdy pomoc jest nam niepotrzebna podnosimy prawą rękę do góry, a lewę trzymamy lekko pochyloną w dół. Sylwetka powinna przypominać literę N (NO / NIE).

Sygnały dźwiękowe

Krzyki o pomoc i sygnały akustyczne np: gwizdkiem mają głównie znaczenie w górach, a w trudnym terenie nizinnym to tylko wtedy jeśli spodziewamy się obecności ludzi w pobliżu. Dźwięk dochodzi najwyżej do 500 m. Między wzgórzami, w lesie, podczas deszczu dźwięk jest jeszcze mniej słyszalny.

Sygnały świetlne

Blask ognia lub światło latarki dość dobrze widoczne dla ewentualnej pomocy w ciągu nocy. Jeśli jest to ognisko lub latarka to w miarę możliwości należy je rozpalić na wzniesieniu tak by było one widoczne z większej odległości.